Kilka dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie faktu należałoby nabrać kilka refleksji dotyczących sporego problemu, pojawiającego się na terenie całego kraju. Mowa tu bezsprzecznie o smogu, który może być dla wielu ludzi naprawdę niebywale katastrofalny. Substancje chemiczne, którymi oddychamy w zasadzie codziennie, niewątpliwie mają do czynienia z nieustannym rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już niecały rok. Definitywnie warto notorycznie wyjaśniać czym jest degradacja środowiska oraz jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku stacjach telewizyjnych poruszony został właśnie ten temat. Przede wszystkim warto posiadać wiedzę dotyczącą tego, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił również problem smogu. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zaznaczył dodatkowo, iż mniej więcej połowę smogu w Polsce produkujemy sami w domach. Uznał, że jeśli nie rozmontujemy kotłów zanieczyszczających środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także przyłączył się do walki z z zanieczyszczonym środowiskiem. Prezes spółki, Piotr Woźny oznajmił, że uskuteczniana przez wspomnianą spółkę energia za mniej więcej 10 lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także to, że problem ze smogiem a także z COVID można ze sobą bezpośrednio połączyć. Plaga SARS-CoV-2 początkowo ukazała się w lokalizacjach o niezmiernie wysokiej degradacji powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeżeli chodzi o smog niewątliwie należy również orientować się, co w zasadzie jest generalną przyczyną. Mianowicie jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu bez liku szkodliwych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wymienionych kwestii jest niepojęcie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz